/   Svátek má:
 

ŽIDÉ A EVROPA

Putin navrhl evropským Židům, aby se přestěhovali do Ruska

Na schůzce se zástupci Evropského židovského kongresu pozval ruský prezident Vladimir Putin jejich krajany, aby se přestěhovali do Ruska kvůli situaci, která se vytvořila v zemích Evropské unie. S takovým návrhem přišel Putin po tom, co si šéf Evropského židovského kongresu Vjačeslav Kantor postěžoval na to, že postavení Židů v Evropě je „nejhorší od dob druhé světové války". Podle jeho slov „Židé utíkají" kvůli šířícímu se antisemitismu a migrantům z řad muslimů. „Tak ať přijedou (Židé) k nám. Ze Sovětského svazu odjížděli, ať se teď vrátí", prohlásil prezident. Přitom vyslovil ruský státník pochybnost o tom, že se situace v Evropě natolik zhoršila. „Viděl jsem reportáže: lidé už se bojí nosit jarmulku (kipot) na veřejnosti, snaží se dokonce skrývat svou národnost, nemyslím si ale, že je situace natolik špatná", zdůraznil Vladimir Putin.

Rabínové varovali před možným útěkem Židů z Evropy

Hlavní moskevský rabín Pinchas Goldšmidt prohlásil, že rozhodnutí Velké Británie o výstupu z EU může způsobit posílení radikálního islamismu, což nastolí otázku samotné existence židovských komunit v Evropě, informuje The Independent. Ruský prezident Vladimir Putin © Sputnik/ Alexei Druzhinin Putin navrhl evropským Židům, aby se přestěhovali do Ruska Goldšmidt, který je také hlavou evropské Rady rabínů, řekl poslancům Europarlamentu, že Evropě hrozí zničení, a nezačne-li vedení EU společně reagovat na výzvy dneška, pak nastanou již za 30 let „katastrofální následky." Podle jeho slov se Židé „cítí jako na kolejích, po kterých se proti nim ženou s rostoucí rychlostí dva vlaky: z jedné radikální islamismus a z druhé pravicově radikální antisemitismus." Rabín uvedl výsledky průzkumů veřejného mínění, podle kterých 36 a 40 procent belgických a francouzských Židů raději skrývá svoji víru kvůli hrozbě antisemitských útoků. 22 procent se vyhýbá návštěvám židovských akcí. Zveřejnil rovněž statistická data o tom, že desítky tisíc Židů již opustily EU, a mnohé tisíce vybavují v současné chvíli papíry pro vycestování.
Goldšmidt poznamenal, že „nezmění-li se stávající situace, bude možné považovat Evropskou unii za zkrachovalý experiment."

Ministr obrany Izraele vyzval Židy, aby opustili Francii
Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman vyzval Židy žijící ve Francii, aby z této země odjeli. Své prohlášení učinil na pozadí nadcházející blízkovýchodní mírové konference v Paříži, informuje The Jerusalem Post. „Nadešel čas, abychom řekli Židům ve Francii: není to vaše zem a není to vaše území, je načase odtud odjet," prohlásil ministr. Vlajka EU © AFP 2016/ John Macdougall Rabínové varovali před možným útěkem Židů z Evropy Liberman se o konferenci vyjádřil jako o „tribunálu proti Izraeli", který uškodí jeho zemi a poškodí její dobré jméno. V lednu se bude konat v Paříži fórum, které má podle záměru jeho organizátorů přispět k oživení palestinsko-izraelského urovnání, Izrael se ale přesto účasti v této konferenci zřekl a vyzval Francii, aby ji zrušila. Izrael trvá na přímých jednáních s Palestinou, protože se obává nátlaku zvenčí a vnucování mírových podmínek pro něj nevýhodných. Palestina naopak uspořádání konference podporuje. Podle prohlášení Palestinců už dvoustranný formát své možnosti vyčerpal a na jednáních by nebyly podmínky pro obě strany rovnocenné.© 2010 Národní sjednocení | webmaster