/   Svátek má:
 

OPĚT SHOZENÝ MARIÁNSKÝ SLOUP

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí nebude, zastupitelé nesouhlasili s jeho obnovením

Pražští zastupitelé ve čtvrtek rozhodli o tom, že Mariánský sloup nebude znovu umístěn na Staroměstském náměstí. Nesouhlas vyjádřili usnesením, které uložilo radě hlavního města učinit všechny právní kroky k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Prahy s umístěním sloupu na náměstí do konce letošního roku. Zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) řekl, že na základě usnesení hlavní město nepřijme jako dar kopii Mariánského sloupu. Tímto krokem měl pokračovat postup, kdyby Praha schválila jeho obnovení. Společnost pro obnovu Mariánského sloupu měla od července souhlas městské části Praha 1 k umístění kopie. Proti tomu se odvolalo několik subjektů.

Magistrát se zabýval peticí za obnovení památky, pod kterou bylo podepsáno více než 3000 lidí, a peticí proti obnově sloupu s více než 1000 podpisů.

Odpůrci obnovení sloupu argumentovali tím, že jde o symbol habsburské nadvlády a rekatolizace země, která způsobila vlnu emigrace. Důvod proti obnově spatřují také v tom, že jej strhl dav 3. listopadu 1918 po vzniku Československé republiky. "Znovupostavení Mariánského sloupu by znamenalo popření vývoje českých dějin," uváděla petice. Umístění kopie odmítá také proto, že podle názoru odpůrců obnovy barokní památky nemůže být vytvořena její přesná kopie, protože se některé prvky nedochovaly.

Příznivci zdůrazňovali jiný rozměr postavení sloupu na Staroměstském náměstí. Mariánský sloup označovali za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války, významné umělecké dílo počínajícího barokního slohu, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách, a jako duchovní artefakt. Podle petice by bylo vztyčení sloupu vedle pomníku Jana Husa symbolem usmíření.

Kolem obnovy sloupu se vedou bouřlivé diskuse od začátku 90. let. Peticemi, které se týkají jeho obnovy, se zabýval magistrát již několikrát.

K této zprávě můžeme jen dodat, že pro nás to překvapující není. Vždyť vzpomeňme na nedávnou nenávistnou kampaň levičáckých kruhů a „pražské kavárny“ kvůli zákonnému návratu majetku, který komunisté v padesátých letech církvi ukradli! A ještě se našli tací, kteří chtěli, aby církve z majetku, který jim byl v minulosti ukraden, platily daně! Je to asi tak, jakoby vám někdo ukradl auto, za nějaký čas by ho policajti našli, ale vy byste musel za auto zaplatit! Prostě absurdistán…!

S tím Mariánským sloupem to není jiné: špičky pražských zednářů, kteří se koncem 1. světové války sami pasovali do role „mužů 28. října“, s pomocí zrádné emigrace, v jejímž čele stál filosemita Masaryk, rozbili Podunajskou monarchii. Pražští zednáři a nenávistníci katolické církve měli potřebu si pořádně schladit žáhu na církvi. A tak pomocí ožraly Franty Sauera a profesionálních hasičů a za pokřiku Sauerem vyhecované pražské lůzy, Mariánský sloup na Staromáku povalili. A že se český národ, který toho už tolik prožil, není schopen poučit, o tom svědčí rozhodnutí pražského Magistrátu.

A proto na základě všech poznatků o českém národu, neděláme si iluze ani o skutečně pro národ životně důležitých volbách v říjnu 2017!© 2010 Národní sjednocení | webmaster