/   Svátek má:
 

TANEC S ČESKÝMI GENERÁLY

Autor: Petra V.(přišlo mailem)

V Česku skončily volby a vojensko-politickou scénu opět čeří kalné vody. Ještě před několika měsíci jsme mohli číst titulky o změně velení AČR. Ministerstvo obrany nám prostřednictvím svého mluvčího sděluje, že generál poručík Žižka, který se vrací coby vojenský představitel ČR při NATO a EU v Bruselu bude dočasně v dispozici. Už nám nesdělil, že je to dočasná dispozice před propuštěním. Jakmile to vyšlo na světlo boží, tak se hned píše o tragédii a armádním zděšení. Jinde se dozvídáme o armádních čistkách, protože odchází i generál Linhart a Halenka. I když Stropnický pro Žižku místo nemá, jiní vysloužilí nebo přestárlí generálové spokojeně sedí na trafikách v na UO v Brně nebo Volaréze a nechlubí se souběhem výsluhy a platu, které je vyšší než sto tisíc.

Od posledního hromadného generálského propouštění, nebo snad čistkách, uběhlo pouze několik let. Generálové Hrabal, Rotrekl, Mazurek, Halaška, Sedlák, Prokš byli "odejiti" z různých důvodů. Co na tom, že někteří byli po několika letech tučně odškodněni miliony korun a u dalších se táhne za kauzou hořká pachuť účelovosti a připravenosti. Dodnes se jim nikdo neomluvil. To není v této končině, vlastně v této organizaci vůbec zvykem. Tento účelový úklid vynesl do nebeských výšin jiné generály. Kromě rychlých povýšení následovala také rychlá propouštění (Zbořil, Ložek, Tesařík). Ty co měli "zelenou" se i bez prověrky dostali na místa lukrativní, například do USA. A protože bez prověrky se nelze seznamovat s utajovanými skutečnostmi tak do USA pošleme další dva důstojníky, kteří prověrku mají, a tento náš generál se alespoň během těch let v Americe nemusí trápit. Nová garnitura se musí odměnit a motivovat. Proto se střídají mise v Bruselu, Monsu a dalších místech na velvyslanectvích. V Iráku či v Afganistánu by jim asi dobře nebylo. Generála Adama v souvislosti s kauzou jiného generála sice vyslechneme, doporučí se jeho odchod a tak ho tedy odešleme na již několikátou misi v NATO. To je asi tak všechno, co proti tomu můžeme udělat. Věrné služby se musejí po zásluze odměnit.

Kolo času se však točí dál. Se změnou politické scény jsou potřební noví věrní a tak se "dějiny" opakují. Titulky v masově sdělovacích prostředcích sdělují informace o novém propouštění, které už není tak hromadné a do očí bijící. O některých generálech se ani v tisku nepíše. Podobně jako se v minulosti někteří "uklidili" na bezpečnostní centrum na Univerzitě obrany, některým vytvoříme místo přímo v Praze. Pro Žižku a Linharta místa nejsou a nejspíš ani nebudou. Vždyť jim skončil závazek. Raději nebudeme mluvit o tom, že i jiným v minulosti nebo nyní skončili závazky a místa se jim vytvářejí. Takový generál Košner už místo má i když mu závazek skončil a ve funkci dříve neskončil.

Systém, ve kterém tajemný pan státní tajemník které rozhoduje o bytí či nebytí nejenom generálů, má genitální kariérní řád. Jeden z jeho tvůrců, bývalý generál, sedí na Válečné škole UO v Brně, druhý bývalý generál v Římě. Oběma už skončil závazek a ve věku 65 jsme na vrcholu tvůrčích sil. Že v Brně taková škola není? Pardon, předběhla jsem dobu. Nikoho nezajímá, že zdatného tenistu, téměř šedesátiletého generála Muránského pošleme před důchodem na rok studovat do Spojených států a obratně to zdůvodníme potřebností a závazkem za školu a vůbec nevadí, že školu stejného zaměření už absolvoval. Generálové si na své radě nasypou popel na hlavu, v zápisu konstatují, že ten jejich systém nominací není nijak specifický a do budoucna se musejí vysílat pouze perspektivní osoby.

Personální plánování asi za moc nestojí, když ministr Stropnický prosadí jmenování generálky, pro které se musí rychle hledat místo a tak nastávají pro normálního smrtelníka nepředstavitelné interní personální rošády. Prodloužením místa pro náčelníka generálního štábu se situace zkomplikuje ještě víc a hned máme důvod Žižku propustit.

Armáda má peněz dost, za desítky milionů si může v průběhu let připravit nové generály a pak je zase propustit. Jsou to jenom ti morálně nejlepší jak se píše armádních dokumentech. Na počet vojáků jich máme přehršel, ale daňový poplatník se o tom nedozví a valový kardinál Petr de Richelieu si na MO jenom mne ruce. Stropnický mu jde na ruku a bez jeho podpisu žádný voják nemá prodloužený závazek. Budeme je držet v šachu, a kdo nebude loajální tak tu nemusí sloužit. Vždyť to nějak zdůvodníme. Stále stejná situace, jenom prostředky a skrytý zájem firem v zákulisí se může poněkud lišit. Generál si v Bruselu v pohodě ušetří minimálně pět, šest milionů a s výsluhou 70 tisíc měsíčně nebude nikomu chybět. Důležité je, kdo zasedne po Stropnickým. Že by to byl jeho přítel, náměstek-turista Koštovál, kterého tím turismem na funkci již připravoval? Na klíčových místech mu už dosadil spolehlivé kamarády a tak by to mohlo vyjít. Politiky zjevně netrápí to, co se v zákulisí děje a zodpovědné služby si s tím starosti také nedělají. Nejspíš si myslí, že veřejnost chce být klamána. Čím však takový systém zavání? Nejspíše něčím velmi smradlavým.© 2010 Národní sjednocení | webmaster