/   Svátek má:
 

Falešná morálka elity

Naše demokracie už je dost velká na to, aby snesla kritiku, napsal ekonom Vladimír Pikora. A prozradil, že přišel o iluze o Václavu Havlovi.

Letos jsme si připomněli 29. výročí sametové revoluce. Vladimír Pikora si při této příležitosti přečetl knihu Jitky Vodňanské o Václavu Havlovi. A prý přišel o iluze o našem prvním porevolučním prezidentovi.

Když Vodňanská hovoří o socialismu, Pikora takřka nevěřil vlastním očím. Psala o tom, jak mohla za minulého režimu cestovat do Západního Německa, do Francie i do Spojených států, kde se setkala s Jiřím Voskovcem. Mohla cestovat i s manželem. Dočkala se výhod, které mnoho jiných lidí nepoznalo. Vedle toho si prý užívala jeden mejdan za druhým.

„Kniha ukazuje pro mě falešnou morálku disidentů. Scházeli se jako elita zaštítěná jmény jako například Tomáš Halík, aby přitom navazovali a měnili vztahy jak ponožky. Tak třeba Havel odchází do vězení. Tou dobou má vedle Olgy ještě přítelkyni. Vrací se z vězení, Olga mu oznamuje, že má nový vztah s hercem, který je o 23 let mladší. On zareaguje tím, že navazuje nový vztah s Vodňanskou. Žijí vespolek zvláštní partnerský mnohoúhelník. Na fotkách jsou společně a působí spokojeně. Nerozumím. Obvyklý argument, že se nerozvedli kvůli dětem, nemá u bezdětného Havla logiku. Vodňanská přitom Olgu obdivuje. Holky se evidentně respektovaly jako ženy v harému,“ napsal v komentáři pro Reflex.cz

„Ani jako potenciální otec se moc nevytáhnul. Vodňanská popisuje, jak zjistila, že je s Havlem těhotná. Havel tomu nechce věřit a jednoznačně nemá radost. Naopak Olga radost má a navrhuje Vodňanské komunu. Nicméně rozhodne to, že Havel dítě nechce. V dopise pak Havel píše Vodňanské dlouhé pojednání, jak by bylo správné, aby s ní šel k potratové komisi, ale zrovna mu přivezou materiál na přestavbu Hrádečku, a tak ji v tom ‚pochopitelně a logicky‘ nechá samotnou. Po potratu Vodňanská píše Olze, že si myslí, že to byla chyba,“ pokračoval ekonom.

Podle Pikory se ve skupině kolem Havla projevoval dnešní genderový liberalismus stojící proti konzervatismu lidí, jakými byli Václav Klaus a jemu podobní pravicoví individualisté. Společenské příkopy se prý od té doby ještě prohloubily, ale zárodek pražské kavárny byl položen už za socialismu.

Kniha prý také ukazuje, že Havel byl příliš měkkým člověkem, který se nedokázal ani zcela odtrhnout od milenky Vodňanské, ani rozhodnout o tom, že se stoupenci minulého režimu a estébáky nelze jednat jen v rukavičkách. Jednal s nimi v rukavičkách a dovolil jim, aby se z nich stali např. velmi bohatí podnikatelé.© 2010 Národní sjednocení | webmaster