/   Svátek má:
 

ZEDNÁŘI V ČESKU

V Ústí vznikla první novodobá česká zednářská lóže na sever od Prahy

ECHO24, ČTK50 NOVÉ 11. LISTOPADU 2018

Témata: zednáři, ČR, Ústecký kraj

V Ústí nad Labem založili zednářskou Lóži Porta Bohemica. Ta je členskou lóží Veliké lóže České republiky, která sdružuje více než 650 zednářů z 25 lóží z celého Česka. V centru Ústí nad Labem se při té příležitosti sešly delegace lóží z celého Česka, Saska i vzdálenějšího Německa. Informoval o tom v neděli bývalý veliký tajemník lóže v České republice Vojtěch Ort.

Výhradně německo-jazyčné zednářské lóže působily na severu Čech od 18. do poloviny 19. století, a pak v období první republiky. Po Mnichovu byli zednáři v celých Sudetech pronásledováni, po válce byli přeživší bratři vystěhováni a lóže tak již nemohly obnovit svoji činnost, uvedl k historii zednářů v regionu Ort.

Lóže Porta Bohemica zahájila podle Orta svoji pravidelnou činnost v oblasti, kde dosud česky mluvící lóže nepůsobily. Je tak první lóží zakládanou severně od Prahy po znovuobnovení zednářství v ČR v roce 1990. Název labského údolí Porta Bohemica si severočeští zednáři dali do svého názvu právě pro zdůraznění sepětí s regionem, stejně jako pro jeho mezinárodní srozumitelnost i duchovní symboliku.

Svobodné zednářství je obtížně definovatelné utajené sdružení lidí, které pravděpodobně vzniklo v 18. století v Londýně. Jeho původ je odvozován z cechů středověkých stavitelů chrámů. Je organizováno systémem takzvaných lóží. Zednáři sami sebe označují jako bratrstvo, jehož členy spojuje respektování některých morálních a etických principů. Zednářství je velmi oblíbené u příznivců nejrůznějších konspiračních teorií. V roce 1939 byla činnost zednářů v Československu zakázána.

(V 50. letech byly lóže zednářů „uspány“, aby za Havlova režimu byly „probuzeny“ a čekal je nebývalý rozkvět a moc – pozn. L.Malý)© 2010 Národní sjednocení | webmaster