/   Svátek má:
 

Polské starosti s energetickou soběstačností

(Převzato z Prvnízprávy. Cz)

Při čtení pohádek pro děti odložme svoji naivitu. To, co se nyní děje proti Polsku, už není náhoda ani řada podivných případů. To je to, o co se nám hraje, a to tak neuvěřitelně jednoduchým a banálním způsobem, že je nemožné se tomu dokonce bránit. Kdo by nás vůbec bránil? Největší a pravděpodobně jediný spojenec koneckonců řekl, že se nebude stavět proti výstavbě plynovodu Nord Stream-2, a bude jen problémem a hrozbou, jak se ukázalo ekologickou. Pro každý případ tedy tato investice nebude zastavena, stěžuje si v článku polského webu Obserwator Polityczny redaktor Krakauer.

Dánové vidí problémy s životním prostředím v pobřežní části, kde by vedl plynovod a zpochybnili již udělené povolení. To není dobrá zpráva, protože už polský prezident Andrzej Duda, oznámil, že toto plynové potrubí bude otevřeno na konci příštího roku. A přesto se realita, jako obvykle, ukázala být zajímavější, než si dokážete představit. Toto jsou naši západní partneři, nejenže by nás chtěli připravit o elektřinu, ale také chtějí omezit náš přístup k diverzifikaci dodávek plynu.

Je třeba připomenout, že vláda Polska nedávno učinila velmi příznivá rozhodnutí vůči Dánsku, pokud jde o vymezení zájmových zón v Baltském moři. Ukazuje se, že Dánsko, které má zde jen malý ostrov - Bornholm, vymezení potřebují možná více než Polsko, které má poměrně dlouhou pobřežní čáru. Pokud to měla být cena za pokládání plynovodu, tak se pánové a dámy pravděpodobně nedohodli. Nad „profesionalitou“ naší (polské) diplomacie se můžeme jen smát, ale je to tak ubohé, že to už není legrační, pokračuje Krakauer.

„Máme také plynový terminál a plánujeme jej rozšířit a postavit druhý v Tri-City. To nám společně s plynovodem z Dánska, který by přepravoval norský plyn, mělo poskytnout nezávislost na plynu z Ruska. Asi 10 miliard m3 plynu, který měl být čerpán tímto plynovodem, může být přivezeno tankery, samozřejmě pokud byste je měli - bylo by to levnější. Je však třeba pamatovat na to, že dovoz takového množství plynu do Baltského moře je také možný pouze a výhradně prostřednictvím dánských průlivů. Kielský kanál je pro tyto lodě příliš malý a kromě toho je nikdo nepustí dovnitř - protože je to příliš velké nebezpečí.

Počkejme ale, až se ekologové v Dánsku, Švédsku a Německu začnou ptát na bezpečnost přepravy tak velkého množství plynu do Polska! Teprve potom to bude legrační a teprve potom uvidíme, co stojí za spojenectví se západními zeměmi?“ upozorňuje autor článku.

Z této pasti však existuje východisko, do kterého jsme vstoupili prostřednictvím politiky bez alternativ. Stačí zahájit jednání s Ruskem - dodávky plynu pro následující roky okamžitě změní rovnováhu sil a vztahů. Po celá léta používáme geopolitický systém se SSSR / Ruskou federací, který má stabilní zdroj - levný plyn, prakticky bez omezení. Proč bychom se toho měli vzdát? Je známo, že konec jednání s Rusy skončil výstavbou Nord Stream a Nord Stream-2, takže na tranzitu už nebudeme vydělávat. Stávající infrastruktura však může být po dlouhou dobu využívána k přenosu plynu za stávajících podmínek a ve víceméně stejném množství. Vezměte prosím na vědomí, že pokud se chceme vzdát uhlí, budeme potřebovat více plynu - v přechodném období je plyn potřebný.

Argument ve prospěch zachování dodávek z Ruska je čistý pragmatismus. S touto pozicí můžeme čerpat z tohoto směru, mohli bychom udělat víc, ale bohužel jsme toho už hodně pokazili. Ale co kdyby nákup plynu v Rusku umožnil vyjednat levnější dodávky na Středním východě nebo v USA - a naopak? Proč bychom to tedy neměli využívat? Koneckonců, je to v našem zájmu, zejména proto, že infrastruktura z východu je připravená, funguje a vše je v našich schopnostech.

Geostrategická hra, které se účastníme, vychází k nule. Protože jsme v průběhu let udělali vše pro to, abychom ublížili nebo dokonce zabránili sousedním zemím ve spolupráci v oblasti energetiky, museli jsme vzít v úvahu protiopatření. Kromě toho musely být připraveny scénáře - v případě různého vývoje, včetně úplné katastrofy a nedostatku skutečných plynů, uhlí a elektřiny v zemi.

„Vládci naší země mají potíže, protože příliš mnoho prvků přestává spolupracovat. Pokud bude tento trend pokračovat, budou skutečně problémy. Žába se vaří pomalu, krok za krokem. Nejhorší na tom je, že nejsme schopni provádět politiku konfrontace, protože nemáme žádný majetek, se kterým bychom si mohli hrát. Doposud bylo vše založeno na fikci vztahů a angažovanosti s USA. Možná je čas zvážit, zda je přijetí amerických instalací v Redzikowo v našem zájmu? (V Redzikowo již byly postaveny tři odpalovací zařízení s celkem 21 protiraketovými a radarovými zařízeními, které budou uzavřeny v budově připomínající nástavbu americké letadlové lodi-pozn.redakce). Pokud nakonec nakoupíme ruský plyn z Německa, samozřejmě o něco dražší než z Ruska - všechno se nějak vyřeší. Jako ekonomika budeme méně konkurenceschopní, budeme mít méně peněz a budeme se vyvíjet pomaleji, ale je to již obtížné. Musíte platit za chyby.

V tuto chvíli neexistuje řešení, atom je stále pohádkou. Dovážíme uhlí z Ruska nebo z konce světa. Budou problémy. Bude to dražší. To není nahodilý obraz situace, to je skutečnost," končí svůj komentář Krakauer.© 2010 Národní sjednocení | webmaster